Burkovák aneb hora Tábor - kromlech

Pozvánka na zajímavé místo v okolí našeho domu a na pěkný výlet v každém ročním období. V blízkosti jihočeské vesnice Nemějice se rozprostírá nenápadný vrch. V roce 2010 zde byla postavena replika megalitické stavby. Kamenný kruh nám poskytne možnost léčení a duchovního posílení. A krásný výhled od kamenného kruhu po členité krásné jihočeské krajině je odměnou a pohlazením na duši pro nás všechny.

Kamenný kruh neboli kromlech, byl postaven v roce 2010 jako novodobá replika megalitických staveb. Jeho umístění, tvar i velikost jsou zvoleny pro pomoc lidem. Má sloužit nejen jako ukázka z života keltských národů, ale i pro posílení lidí. Megalitické stavby vznikaly po celém světě na konci pravěku. Nejvíce jich můžeme najít v západní Evropě například na Britských ostrovech (nejznámější Stonehenge), ve Francii, Španělsku, Potrugalsku, ale i v severní Africe. Pro své obyvatelstvo stavby naplňovaly kultovní i kulturní potřeby a z praktického hlediska sloužily k posilování a ochraně sídel a sídelních obyvatel. Kameny, ze kterých jsou postaveny, Ketlové nazývali menhiry, což znamená vztyčený kámen. V dnešní době se více používá název aktilit - zářící kámen. To vyjadřuje podstatu kamenů a to, že kameny mají schopnost vyzařovat energii, která v nich vzniká, všemi směry do určité vzdálenosti. Některé kameny, které mají zvláštní shluk a usměrnění krystalů, umějí zpracovat světlo Slunce a Měsíce a také zemskou a kosmickou energii. Vnímají tělesnou a psychickou energii člověka a její změny, které znamenají nemoc. To je základem spontánního určení postupu léčení. Léčení spočívá v možnosti jednotlivých kamenů generovat energii k potlačení příčin chorob.

Burkovák aneb hora Tábor - kromlechJsou-li takovéto kameny uspořádány do kruhu, přichází na řadu geometrický tvar, který je sám o sobě nositelem energetických vlastností. V rovině je kruh ideálním obrazcem stejně jako je koule v prostoru nejdokonalejším tělesem. Kruh umožňoval lidem realizaci většiny energetických jevů, které v dávných dobách nejvíce potřebovali k léčení nebo k duchovním rituálům. Kruh plnil sakrální funkci a středový kámen umožňoval léčebnou funkci, která je doplňkem klasické medicíny i přírodní léčby. Další doplňkové kameny jsou určeny k duchovnímu účelu.

Kromlech na vrchu Burkovák byl postaven z kamenů, které byly nalezeny a vybrány v nedalekém okolí kruhu. Kruh má šestnáct kamenů na obvodě, jeden středový, jeden externí kámen, u středu ještě dva malé kameny. Léčení započneme tak, že se postavíme ke středovému kamenu zády nejprve ze strany proti svahu a pak se postavíme zády ke kameni na protilehlé straně. V každé poloze stojíme maximálně 3 minuty. Kámen, který stojí mimo kruh, posiluje duchovní sílu člověka a postavíme se ke kameni čelem na straně od kruhu. V kruhu by měla být přítomna, která svou bioenergií rozhýbe sílu. Malé kameny uprostřed kruhu jsou určeny pro dvojice opačného pohlaví a vychází z předpokladu, že v páru lze v duchovní oblasti dosáhnout o mnoho více, než jako jednotlivec. Oba stojí čelem k středovému kamenu, muž stojí níže a žena stojí výše proti svahu.

Kámen byl, je a bude součástí krajiny a kamenná stavba krajinu posiluje a ochraňuje. Kromlech na vrchu Burkovák je citlivě začleněn do krajiny a můžeme si prohlédnou ne živo megalitickou stavbu a  pokud budeme chtít využít její energetické síly, je tu pro nás pro všechny. Je rozhodnutím každého z nás, jestli zkusíme využít duchovní nebo léčebnou moc, kterou odpradávna využívali lidé na zemi.

zdroj: Pavel Kozák a Veronika Paluková

Burkovák aneb hora Tábor Burkovák aneb hora Tábor Burkovák aneb hora Tábor Burkovák aneb hora Tábor

Z našeho pronájmu je vrch Burkovák dostupný autem do obce Nemějice nebo k úpatí vrchu a dále pěšky. Přístupný je v každém ročním období příjemnou procházkou romantickou přírodu a posílení energií místa je pro nás možné kdykoliv. Můžeme si také na Burkovák aneb na horu Tábor naplánovat výlet na kole a délka trasy je okolo 35 km.

Máme pro vás připravenou cykloturistickou mapu Mikroregionu Bechyňsko 1:50 000.
Města, obce i zajímavá místa, značené turistické trasy i mnoho dalšího najdeme i na mapách, které vydává Klub českých turistů a to mapy číslo 71 a číslo 76. Tyto mapy vám můžeme zapůjčit.

Přejeme vám hodně zážitků. Těšíme se na vás a na shledanou u nás U Šibalů.

zpracovala Jana Šibalová