Šípek

Šípková růže je planě rostoucí keř. Šípky jsou velmi cenné plody a sbírali je již naši předkové pro jejich léčivé účinky. Šípková růže roste na slunných stráních, na mezích, v příkopech i na okrajích lesů. Má ráda vápenatou, propustnou půdu a její kořeny sahají až metr hluboko. Šípková růže se vyskytuje hojně v okolí našeho domu.

Květ šípkové růže má bílou až narůžovělou barvu a nádherně voní.

Šípek

Plody, šípky sbíráme v plné zralosti od poloviny září, plody by neměly být přemrzlé. Lze je mírně sušit při teplotě do 40oC. Šípky mají vysoký obsah vitamínu C, vysoký podíl vitamínu A, flavonoidy, vitamíny P, K, B1 i B2, dále obsahují kyselinu nikotinovou a vitamín E. Šípky obsahují i mnoho minerálních látek, jako jsou vápník, draslík, hořčík, železofosforu, síry a sodíku. Šípky obsahují i třísloviny, slizy, antokyany, pektin, silice, kyselinu citrónovou i kyselinu jablečnou.

Vitamín C je v šípku obsažen v mimořádně stabilní formě a udržuje se i při tepelném zpracování. Šípky působí proti jarní únavě, proti hypovitaminózám, částečně zlepšují i patologickou pigmentaci, zvyšují odolnost organizmu a mají vliv na krvetvorbu, omezují krvácení z vlásečnic, působí na dobré vyměšování i na činnost střev. Pro člověka jsou šípky významé plody. Semena uvnitř šípku mají mnoho vitamínu E a čaj z nich působí jako diuretikum a prospívá při revmatických chorobách. Šípky se používají k přípravě protlaků, rosolů, džemů i marmelád, ale i k výrobě vína a likérů.

 Šípek Šípek

recepty oblíbené U Šibalů

čaj z šípků - 2 lžíce sušených plodů, 2 lžíce sušených jablek, 500 ml vroucí vody
šípky a jablka namočíme na několik hodin do studené vody; směs zahřejeme k varu, ale nevaříme; scedíme a podáváme

šípková marmeláda - na 1 kg protlaku 500 g cukru, voda
šípky očistíme, pokrájíme a opereme;  uvaříme je doměkka v malém množství vody a prolisujeme; protlak přivedeme k varu, přidáme cukr a svaříme; plníme do nahřátých sklenic a uzavřeme; obrátíme dnem vzhůru a necháme vychladnout

šípkový likér - 500 g přemrzlých šípků, kousek skořice, pomerančová kůra, 1,5 l vodky, 250 g cukru a 2dl vody
šípky omyjeme a spolu s pomerančovou kůrou, se skořicí zalijeme vodkou a necháme v chladnu 10 dní vyluhovat;  scedíme přes plátno a přilejeme vychladlý cukrový sirup (svařený cukr s vodou); promícháme a stočíme do lahví; likér má mít zlatožlutou barvu

V našem okolí najdeme růžových planě rostoucích keřů skutečně dost. Kvetou v květnu a v červnu. Jejich nádherné květy se budou určitě líbit a což teprve, až ucítíme jak voní. Nádhera! Plody šípkové růže si můžeme sami natrhat a v zimním období roku využít jejich vitamíny i jejich další léčivou sílu, kterou nám nabízí. Stačí být ve správnou dobu na správném místě.

Těšíme se na Vás u nás U Šibalů.

zpracovala Jana Šibalová