Bechyňské koule

Chcete si najít svůj vlastní kulatý kámen? Přivézt si z dovolené něco zvláštního? Okolo našeho domu máte možnost projít se po polích a v lesích a možná objevíte to, co nikde nekoupíte. Bechyňské koule.

Už jste to někdy slyšeli? Víte co to znamená? Je to místní nejzajímavější geologická zvláštnost. Koule jsou tvořeny pískovcem, mají průměr nejčastěji od 2 do 15 cm a mohou být velké až v průměru 25 cm. Vznikaly přeměnou sypkých usazenin v pevné horniny v písčitých sedimentech pánví často společně s hematickými železivci. Pevný drsný povrch tvoří silná kůra z křemitého písku pevně stmeleného zemitým hematitem. Uvnitř je jemný žlutý písek, jíl a nebo jsou duté.
 
Bechyňské kouleNálezy na polích a po orbě nebo po dešti a v lesích po těžbě nejsou ani v dnešní době vzácností. Najdete je v okolí Bechyně a to nejčastěji u Sudoměřic u Bechyně, v pískovně v lese nazývaném Borečný mezi obcí Haškovcova Lhota a obcí Rataje a také v lese na místě, které se nazývá Poušť u Radětic. Cesta mezi obcemi Haškovcova Lhota a Rataje je součástí archeologické naučné stezky.
 
Jak se na pole nebo k lesu z našeho pronájmu dostanete?
A ještě něco odbornějšího na závěr:
Pouštní krusty (durikrusty) se rozlišují podle složení: saltkrusty (zpevněné solí),  gypkrusty (sádrovcem nebo anhydritem) a kalkrusty jsou nejčastěji zpevněné CaCO3. V aridním klimatu vznikají hlavně saltkrusty, ostatní v teplém semiaridním. V teplém humidním klimatu vznikají ferikrusty, alkrusty, silkrusty a v mírně humidním zvětrávané Fe kůry (křemže), železivce  a speciální odrůdy železivců jsou  tzv. bechyňské koule.
 
Bechyňské koule jsou součástí sbírek Městského Muzea v Bechyni, kde si je můžeme prohlédnout.

Máme pro vás připravenou cykloturistickou mapu Mikroregionu Bechyňsko 1:50 000.
Města, obce i zajímavá místa, značené turistické trasy i mnoho dalšího najdeme i na mapách, které vydává Klub českých turistů a to mapy číslo 71 a číslo 76.Tyto mapy vám můžeme zapůjčit.

Přejeme vám hodně šťestí přihledání a hodně zážitků. Těšíme se na vás a na shledanou u nás U Šibalů.

zpracovala Jana Šibalová