Saunování o trochu více

Finská sauna je nejčastěji rozpálena na 70 až 90 stupňů Celsia, v parní komoře je okolo 55 stupňů, ale téměř 100% vlhkost. U nás je možné zvolit finskou saunu a parní saunu. To, který typ saunování vám bude nejvíc vyhovovat, vyzkoušejte na vlastní kůži.

Úvod
Finská sauna - s charakteristickým vnitřním dřevěným obkladem, který nepálí a příjemně se na něm sedí; saunová kamna by měla finskou saunu vytopit na 70 až 90 °C; zvlhčení vzduchu se provádí politím rozpálených kamenů vodou; vlhkost zvyšuje tepelnou vodivost a subjektivně vnímaná teplota je ještě vyšší.
Parní sauna - téměř 100 % vlhkost, nižší teplota obvykle mezi 45 až 55 stupni Celsia.
Sprcha – je možné využít sprchovou hlavici s regulací proudu vody; horní sprchu s osvětlením a jemnými kapkami nazývanou tropický déšť; masážní trysky jsou umístěny na panelu o počtu 6 kusů a jsou nastavitelné.

Příručka nejen pro začátečníka
Dostatek času
Saunování není o tom, že si na deset minut sednete do kabiny, pak rychle proběhnete pod sprchou a za půl hodiny to máte za sebou. Návštěva sauny je rituál, který byste si měli užít. Cyklus „sauna - ledová voda - odpočinek“ byste měli minimálně dvakrát, ideálně třikrát zopakovat. Pak chvilku posedět, doplnit tekutiny a dát si menší občerstvení.
Vyhraďte si pro pobyt v sauně alespoň dvě hodiny a nebudete litovat. Perfektně zrelaxujete nejen tělo, ale i psychiku. Ne nadarmo se o sauně mluví v souvislosti s odbouráváním stresu. Ideální je domácí sauna, do které se můžete zavřít po náročném dni a po skončení rituálu se posadit do křesla s šálkem čaje a dobrou knížkou.
Příprava
Než vyrazíte do sauny, nechte doma všechny šperky, které by se na tělo mohly rozpálit. Nezapomeňte na prostěradlo, do kterého se zamotáte potom, co se ve sprše opláchnete a následně důkladně osušíte!
Jestliže se chystáte do sauny, vynechte alkohol i cigarety. Saunu si neužijete s prázdným žaludkem, ale ani po vydatném jídle, kdy se cítíte plní k prasknutí. Zvolte zlatou střední cestu.
Odpočinek, klid a pohoda
Pobyt v sauně je především odpočinek, klid a pohoda, žádné rekordy. Doporučená délka saunování ve finské sauně je 10 minut, ale jen v případě, že je vám vysoká teplota příjemná. Nepřekračujte prosím tuto dobu.
Pálí vás boltce, hůř se vám dýchá a na dřevěné lavici poposedáváte, protože vás pálí kůže? Nepřemáhejte se, vyjděte ven a zchlaďte se. Saunování není o překonávání limitů, ale o příjemných pocitech. Začátečníkům bývá příjemněji při nižší teplotě. Klidně si nastavte nižší teplotu. Pamatujte i na to, že subjektivně vnímaná teplota se zvyšuje s rostoucí vlhkostí. V sauně vám tedy bude po polití rozpálených kamenů vodou výrazně tepleji.
Osprchovat a zvolna do bazénu
Po saunování je potřeba nejprve se zvolna zchladit pokožku, osprchovat se a smýt pot. Potom pomalu vstupovat do bazénu s chladnou vodou a ochlazovat se od nohou. Během pár desítek vteřin by se tělo s teplotním šokem mělo vyrovnat. V okamžiku, kdy příjemné pocity vystřídá chlad, je nejvyšší čas na zabalení se do měkkého ručníku a na pár minut v odpočívárně.
Zážitky
Zážitkové saunování je propojení pobytu v sauně s vůněmi, hudbou nebo hrou světel. Pobyt v sauně ale nemusí být jen o pocení, ale může být výjimečným zážitkem pro všechny vaše smysly. To je ostatně hlavní poslání saunovacích rituálů. Můžete si je dopřát i v soukromí domácí sauny zcela podle vašich představ.
Vůně
Pozitivní účinky sauny můžete ještě podpořit vonnými esencemi ve vodě, kterou poléváte rozpálené kameny. Vonné esence by měly být 100% přírodní, ideálním základem je směs rostlinných olejů, v nichž jsou rozpuštěné vonné esence. A každá z nich má jiné účinky na lidský organismus. Anýz pomáhá při problémech s trávením, Bazalka vám pomůže od bolestí hlavy, Grapefruit spolehlivě zažene depresi, Levandule snižuje krevní tlak nebo Zázvor dokáže uvolnit napětí a stres.
Díky esencím a jejich účinkům ta může být každé saunování úplně jiné. V domácí sauně je jen na vás, jakou vůni zvolíte.
Barvy
Barvy ovlivňují psychické rozpoložení člověka a podporují terapeutický účinek. Modré tóny Vám pomohou s koncentrací a sauna laděná do zelené zase podpoří kvalitní spánek a pomůže od nespavosti.
Metličky
Saunová metla je velmi oblíbená a používá se k lehkému šlehání a léčbě těla i duše.
Sušená metlička do sauny z klasické břízy s sebou přináší čistou přírodní sílu. Šlehání metličkou má blahodárné účinky na tělo. Pomáhá zmírňovat bolest svalů a kloubů po fyzické zátěži a sportu. Čistí pleť náchylnou k vyrážce, podporuje hojení drobných ran a škrábanců a má uklidňující účinky. Hlavním přínosem březové metly je její schopnost rozšířit průdušky, a tedy podporuje dýchání. Březové listí mimoto obsahuje éterické oleje, vitamíny C a A. Její použití prospěje vašemu tělu a provoní i příjemně saunu.
Nejprve metličku namočte do vlažné vody po dobu 30 - 60 min. Používejte ji pouze tehdy, když je Vaše pokožka dokonale zahřátá. Každý má svoji metličku, po saunování metličku spálíme.

Závěr
Saunování má nesmírně pozitivní vliv na posílení obranyschopnosti organismu. Tělo reaguje na vysokou teplotu v sauně zvýšenou produkcí protilátek, jejichž zvýšená hladině v těle vydrží zhruba další týden. Pobyty v sauně vám mohou pomoci předejít nachlazení. Saunování také funguje jako prevence zánětů horních cest dýchacích a má i pozitivní vliv na kvalitu pleti. Horká pára v parní sauně prohřeje a uvolní celé tělo, má pozitivní vliv při léčbě revma, zmírňuje projevy astmatu a pročišťuje póry.

Po pobytu v sauně byste se měli cítit uvolněně, odpočatí fyzicky i psychicky. Tělo na teplo reaguje zvýšenou produkcí obranných látek, které se v těle udrží další týden, ale i záplavou endorfinů, které se postarají o dobrou náladu.

Četli jste další naše články sauna a saunování? Nadchnul Vás popis saunování?

Můžete využít naší domácí saunu. Přejeme Vám jen samé příjemné chvíle při saunování v naší Domácí sauně.

Těšíme se na shledanou. U Šibalů