Informace
Tisk článku

Saunování

Laikovi se saunování může zdát jako složitý rituál se spoustou pravidel, které je potřeba dodržet. Saunování skutečně rituál je. Není tak složitý, ale naopak velmi příjemný. Pojďte se podívat na to, jak si saunování užít na maximum!

Saunování zdravě a efektivně v 10 bodech

  1. Před prvním vstupem do sauny se osprchujte a setřete vodu z povrchu těla.
  2. Do prohřívárny si vezměte jen prostěradlo či osušku, na kterou si sednete.
  3. V sauně můžete dýchat nosem, ale také ústy. Při pocitu pálení vzduchu při dýchání můžete překrýt nos i ústa dlaní. Dýchejte frekvencí, jak jste běžně zvyklí.
  4. Při pocení můžete velmi lehce hladit a otírat povrch těla, což pomáhá otevírat kožní póry a vyplavovat nečistoty z kůže.
  5. Po uplynutí doporučené doby saunování nebo při pocitu pálení ušních boltců, špičky nosu či bradavek opusťte saunu.
  6. Opláchněte se pod sprchou a ochlaďte v bazénu – pozvolným ponořováním, nikoli skokem! Pokud možno i s hlavou nebo alespoň po zátylek.
  7. V bazénu sledujte průběh 3 fází v celkové délce cca 2-5 minut. Nejprve se dostaví pocit chladu. Poté začnete cítit tepelnou pohodu. V poslední fázi, kdy opět nastoupí pocit chladu, bazén opusťte a vraťte se do sauny
  8. Proceduru teplo - chlad opakujte alespoň 3x. Po posledním ochlazení se opláchněte vlažnou vodou (nepoužívejte již mýdlo) a zabalte se do osušky, koupacího pláště či županu.
  9. Po saunování přejděte zabalení a osušení alespoň na 20 minut relaxovat do odpočívárny. V této fázi nezapomeňte řádně doplnit tekutiny. Vhodný je chlazený čaj, minerálka nebo voda.
  10. Pokud jste saunování prováděli správně, budete se cítit příjemně uvolnění a unavení. Blahodárné účinky by zrušila konzumace alkoholu nebo kouření, proto si raději dopřejte nealkoholické nápoje a lehké pokrmy.

Po pobytu v sauně byste se měli cítit uvolněně, odpočatí fyzicky i psychicky. Tělo na teplo reaguje zvýšenou produkcí obranných látek, které se v těle udrží další týden, ale i záplavou endorfinů, které se postarají o dobrou náladu.

Láká vás vyzkoušet naší domácí saunu? Připravili jsme pro vás další články sauna a saunování o trocu více? Nadchnul Vás popis saunování?

Můžete využít naší domácí saunu. Přejeme Vám jen samé příjemné chvíle při saunování v naší Domácí sauně.

Těšíme se na shledanou. U Šibalů

Tisk článku