Tipy na pěší výlety
Tisk článku

Židovou strouhou do Nuzic

Krásný výlet pro romantiky a milovníky nedotčené přírody, milovníky skal, lesů i vody, pohádkový kout přírody. Výlet je jedinečný za slunného počasí a nedoporučujeme vydat se na cestu po vydatných deštích. Zveme vás na 15 km pěší cestu s popisem zajímavých míst nedaleko našeho domu.

Pohádkově a nezapomenutelně na vás zapůsobí romantické údolí potoka Židova strouha, kde v létě v době sucha projdete celým údolím vyhloubeným již kdysi v pravěku, na každém kroku se vám naskytnou nové krásy divoké i vážné přírody a ústí potoka do řeky Lužnice s obrovskou skálou ve vás zanechá dlouhodobý zážitek. Zapoměňte na všechny starosti a těžkosti světa a vydejte se s námi na cestu z dosahu našeho domu.

Židovou strouhou do NuzicZačátek naší dnešní trasy pro pěší je blízko hotelu U Draka u turistické mapy a půjdeme Libušinou ulicí pod ochranou lip na náměstí, dáme po bechyňských schodech dolů do Zářečí, po mostě přes řeku Lužnici a pak do kopce a z kopce do údolí Židovy strouhy. Užijeme si cestu údolím potoka a zabočíme lesem cestou do obce Nuzice, projdeme obec a vybereme si svou cestu zpátky po silnici nebo zpět údolím Židovy strouhy.

Zajímavosti na trase

Bechyňské schody – Schody vedou pod náměstím dolů do části Bechyně Zářečí. Ocitnete se na nejvyšším bodě skalní hradby a cestou po 226 schodech budete mít výhled na krásné údolí řeky Lužnice, na celé Zářečí, okolní krajinu a pohled nahoru vám ukáže Bechyňský zámek i Františkánský klášter.

Zářečí – Městská část Bechyně Zářečí se rozprostírá na obou březích řeky Lužnice a ústí zde řeka Smutná. Najdete tu úhledné domky, keramické dílny, hospůdky a mnoho dalších milých překvapení. Obloukový železobetonový most přes řeku Lužnici je vystavený po povodni, která se Zářečím přehnala v roce 2002. Tento ojedinělý typ mostní konstrukce a síťové uspořádání závěsů byl poprvé použit v Čechách právě zde v Zářečí.

Pohled  z levého břehu Lužnice – Chvilku se zastavte a podívejte se v klidu na město Bechyni. Před očima budete mít mohutné skály do výšky 60 m nad údolím, pokryté keři i skalničkami a pod nimi uvidíte domky. Na ostrohu skal se chlubí svým zjevem mohutný a malebný zámek, vedle uvidíte Františkánský klášter a nad střechami domů je vidět věž kostela Svatého Matěje a vpravo zahlédnete vily a v dálce lázeňské domy. Pohlédněte vaším zrakem z hradu dolů a vlevo se vám ukáže nad strmým srázem stará bašta, hláska zvaná Kohoutek. Pod ní se vyjímá mlýn a naproti němu přes řeku je vodní elektrárna.

Židova Strouha – Potok nazývaný Židova strouha je dlouhý 20,5 km a plocha povodí je téměř 74 km2. Pramení nedaleko obce Bzí a na dolním toku tvoří kaňon, údolí plné romantiky se skalami a jeskyněmi a ústí do řeky Lužnice nedaleko obce Nuzice, kde je potok vyhlášen přírodní památkou. Židova strouha si v roce 2010 zahrála ve filmové pohádce Čertova nevěsta.

Nuzice – Obec leží jižně od Bechyně na rovině ohraničena na severu řekou Lužnicí, která se obloukem vine k jihozápadu a na východě je ohraničena potokem Židova strouha.

Židovou strouhou do Nuzic Židovou strouhou do Nuzic Židovou strouhou do Nuzic Židovou strouhou do Nuzic Židovou strouhou do Nuzic Židovou strouhou do Nuzic Židovou strouhou do Nuzic

V příloze článku můžete najít podrobný popis trasy pro pěší včetně turistické mapy se značenými turistickými cestami i označením zajímavých míst zpracovanou klubem českých turistů.

Máme pro vás připravenou cykloturistickou mapu Mikroregionu Bechyňsko 1:50 000.
Města, obce i zajímavá místa, značené turistické trasy i mnoho dalšího najdeme i na mapách, které vydává Klub českých turistů a to mapy číslo 71 a číslo 76. Tyto mapy vám můžeme zapůjčit.

Přejeme vám hodně zážitků. Těšíme se na vás a na shledanou u nás U Šibalů.

zpracovala Jana Šibalová

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
bechyňská osma židova strouha 15km.pdf Židovou strouhou do Nuzic 1289.1 Kb
Tisk článku