Okolí
Tisk článku

Kaplička sv. Vojtěcha

Sakrální památky v krajině jsou drobné stavební objekty a setkáváme se s nimi při procházce krajinou. Staly se po staletí součástí krajiny a dotvářejí duchovní poselství minulosti a i v současné době mají svůj neopomenutelný význam. Svatý Vojtěch z kapličky ochraňuje řeku Lužnici, okolní krajinu i všechny pocestné.

Kaple neboli kaplička je malá křesťanská modlitebna a může být v samostatně stojící budově nebo v části budovy. Kaple byly postaveny k různým účelům například křestní, soukromá, hřbitovní a poutní. Poutní kaple byla postavena v pěkné přírodě zejména na vyvýšeném místě, aby pro poutníky byla z místa pěkná vyhlídka do kraje. V některých případech status kaple vyplývá z toho, že kaple nepatří či historicky nepatřila církvi, ale byla například součástí hradu či zámku nebo patřila soukromému subjektu, případně obci.

Kaplička sv. Vojtěcha se nachází na pravém břehu řeky Lužnice u jezu pod obcí Hvožďany a dojdeme k ní po červené turistické stezce z Bechyně. Kaplička je čtyřboká zděná stavba, v přední části je vchod zakončený obloukem a střechu tvoří tašková krytina tzv. Bechyňské háky. Nad obloukem  je nápis „Svatý Vojtěchu, oroduj za nás“. V roce 2013 byla opravená, do kapličky sochu světce vytvořil akademický sochař Miroslav Oliva z keramické školy a berlou ji doplnil umělecký kovář Roman Šimon.

Dne 22. 4. 2013 v předvečer svátku Vojtěcha, bylo setkání u kapličky, během kterého bechyňský farář požehnal soše i kapličce. Socha svatého Vojtěcha z kapličky opět zase po letech ochraňuje řeku Lužnici, okolní krajinu i všechny pocestné.

Kaplička sv. Vojtěcha Kaplička sv. Vojtěcha

Jak se ke kapličce od našeho domu dostanete?

  • pěšky procházkou polní cestou do Bechyně na náměstí k rozcestníku; po červené turistické stezce směrem na Rosín; kaplička sv. Vojtěcha je součástí výletu Lesem na Dubový vrch

Máme pro vás připravenou cykloturistickou mapu Mikroregionu Bechyňsko 1:50 000.
Města, obce i zajímavá místa, značené turistické trasy i mnoho dalšího najdeme i na mapách, které vydává Klub českých turistů a to mapy číslo 71 a číslo 76. Tyto mapy vám můžeme zapůjčit.

Přejeme vám hodně zážitků. Na shledanou u nás v Haškovcově Lhotě. Těšíme se na Vás. U Šibalů

zpracovala Jana Šibalová

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
sv.-vojtech.jpg 2831.2 Kb
Tisk článku