Léčivky

Heřmánek

Heřmánek pravý je léčivá rostlina a používá se v léčitelství a v kosmetice. Kvete od června do srpna. V okolní přírodě roste volně v obilí. Po letech se opět vyskytuje na okraji obilných lánů a lemuje cesty v okolí našeho domu.

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) je léčivá rostlina z čeledi hvězdnicovitých. Je to jednoletá vonná bylina s 15 až 50 cm vysokou rozkvetenou lysou a málo listnatou lodyhou vysokou asi 50 cm. Listy jsou drobné a úzké. Bílé okvětní lístky vedle sebe mají válcovitý až kuželovitý tvar. Lístky jsou poskládány okolo žlutě zbarveného uprostřed uloženého klenutého květního lůžka, které je uvnitř duté. Kvete od června do srpna a plodem je drobná neochmýřená nažka asi 1 mm dlouhá. 

Heřmánek se používá se k léčbě zánětů, uvolňuje křeče a zvyšuje pocení. Pomáhá od bolestí, při hojení ran, navozuje celkové uklidnění. Je účinný při zánětech ústní dutiny, očních spojivek a pohlavního ústrojí, při žaludečních a střevních potížích, pomáhá léčit žaludeční vředy, při bronchiálním astmatu, při léčbě infikovaných sliznic a kůže, při alergických reakcích na kůži, uvolňuje křeče a střevní plyny. Může na něj být alergická reakce. Při nachlazení se pije čaj a slouží i k inhalacím i při rýmě a chorobách horních cest dýchacích. Je nenahraditelnou léčivkou pro děti, je možné ji podávat už i kojencům.

Květ heřmánku se používá v léčitelství a v kosmetice. Nejčastěji se připravuje heřmánkový čaj nebo odvar. Silice obsahuje značné množství látek, především terpenických, které dávají rostlině typickou vůni. Silice zvyšuje vylučování žluči, deriváty kyseliny benzoové mají antipyretické účinky, azulenové sloučeniny a některé seskviterpeny mají protialergickou a protizánětlivou aktivitu, α-bisabolol působí proti žaludečním vředům, polysacharidy mají účinky protibakteriální, protivirové, imunostimulační. Flavonoidy a terpeny uvolňují křeče.

Heřmánek Heřmánek Heřmánek

recepty oblíbené U Šibalů

čaj z květů - 2 lžíce sušeného květu, 250 ml vroucí vody
připravíme jako nálev; květ přelijeme téměř vroucí vodu a necháme 10 minut vyluhovat; čaj pijeme horký a je možno osladit si ho medem

odvar z květů připravíme stejně jako čaj, po vychladnutí použijeme například k omývání pokožky při vyrážkách; k vyplachování ústní dutiny při operacích, při vytržení zubů i otocích ke kloktání; k vlasové koupeli, kde odvar vlasy zesvětluje a zpružňuje

Pohádka nejen o heřmánku
Krteček má rád Myšku. Je to jeho nejlepší kamarádka. Jednoho dne se však z její nory ozýval pláč. Myška onemocněla. Krtek nevěděl, jak jí pomoci a vydal se za váženou a učenou sovou. Potřeboval poradit, jak má myšku vyléčit. Moudrá Sova mu pověděla, aby našel zázračnou bylinku jménem Matricaria chamomilla. Nestihla mu však říci, kde tato rostlina roste. Krteček se vydal na dlouhou a dobrodružnou cestu. Procestoval téměř celý svět, aby nakonec zjistil, že bylinka roste na jejich louce. Někdy hledáme po celém světě to, co máme přímo před sebou.
kniha Jak krtek uzdravil myšku, autorka Hana Doskočilová, ilustrace Zdeněk Miler

V našem okolí najdeme rostliny heřmánku pravého. Objevily se po dlouhém čase a v roce 2016 lemovaly okraje polí. Heřmánek kvete během léta, od června až do srpna. Nádherně voní. Můžeme využít jeho léčivou moc, kterou nám nabízí. Stačí být ve správnou dobu na správném místě. Nemusíme procestovat celý svět, abychom našli tuto zázračnou bylinku.

Těšíme se na Vás u nás U Šibalů.

zpracovala Jana Šibalová