Léčivky
Bez černý

Bez černý je listnatý keř, který má široké využití v léčitelství, farmacii i potravinářství. Můžeme jej najít na vlhkých lesních mýtinách, na kamenitých místech, v roklích, na mezích, u cest a na rumištích. Vyskytuje se hojně na venkově na místech bohatých na živiny. V okolní přírodě roste volně na světlých i polostinných místech. Bez černý se hojně vyskytuje v okolí našeho domu.


Heřmánek

Heřmánek pravý je léčivá rostlina a používá se v léčitelství a v kosmetice. Kvete od června do srpna. V okolní přírodě roste volně v obilí. Po letech se opět vyskytuje na okraji obilných lánů a lemuje cesty v okolí našeho domu.


Pampeliška

Pampeliška - Smetanka lékařská je léčivá rostlina, ze které je možno v léčitelství využít květ, list a kořen. Můžeme jí najít planě rostoucí na loukách, u cest nebo na trávnících v zahradách. Vyskytuje se hojně na venkově. V okolí našeho domu najdete louky plné pampelišky.


Šípek

Šípková růže je planě rostoucí keř. Šípky jsou velmi cenné plody a sbírali je již naši předkové pro jejich léčivé účinky. Šípková růže roste na slunných stráních, na mezích, v příkopech i na okrajích lesů. Má ráda vápenatou, propustnou půdu a její kořeny sahají až metr hluboko. Šípková růže se vyskytuje hojně v okolí našeho domu.


Trnka

Trnka je trnitý listnatý keř na jaře obalený drobnými bílými kvítky a na podzim plný modrých plodů, trnek. Květ i plod trnky má využití v léčitelství i potravinářství. Vyskytuje se převážně na sušších stanovištích s vápnitou půdou. Často ji nalezneme na kamenitých stráních, mezích, slunných skalách, suchých pastvinách i světlých listnatých lesích. Je velice odolná vůči suchu a mrazu. V okolní přírodě roste volně a hojně se vyskytuje v okolí našeho domu.


Třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná nazývaná svatojánská bylina je vytrvalá bylina se zlatožlutými květy v bohatých květenstvích. Je rozšířena v Evropě, Asii a severní Africe. V okolí roste na slunných stanovištích. Již z dob starého Řecka byly známy její léčivé účinky a považovali jí za nejlepší lék světa. Její vlastnosti jsou natolik výjimečné, že jí můžeme považovat za zázračnou bylinu. Pro její výjimečné léčivé účinky jí používali naši předkové a hojně se využívá dodnes.