Informace
Tisk článku

Spánek

Spánek hraje důležitou úlohu v životě člověka. Spánek nám zabere zhruba jednu třetinu života, proto i u nás se pečlivě staráme o postele, matrace, přikrývky a polštáře. Věnujeme péči všemu, co se spánkem souvisí.

Pozornost věnujeme postelím. Matrace jsou všude nově vyměněné. Na matracích jsou použity matracové chrániče. Máme u nás péřové polštáře a přikrývky. Proč? Máme k tomu více důvodů.

Na začátku našeho rozhodování bylo, že peří je přírodní materiál. Základní vlastnosti peří jsou hřejivost, plnivost i hydroskopičnost. Hydroskopickou vlastností rozumíme schopnost peří rychle absorbovat naší tělesnou vlhkost vznikající během spánku a následný odvod této vlhkosti mimo lůžko. Proto nám při spánku pod péřovou přikrývkou není zima, i když se zpotíme. Péřové náplně nám zajistí teplotní komfort pro náš zdravý a vyrovnaný spánek.

Naproti tomu duté vlákno není přírodním materiálem a je vyrobeno chemickým postupem. U dutého vlákna nikdy nenajdeme vlastnosti, které má peří. Nenajdeme zde ani plnivost ani hydroskopičnost a v žádném případě hřejivost, jakou má peří. Duté vlákno nelze, co se vlastností týče, porovnávat s luxusními péřovými výrobky. Navíc je syntetické vlákno nabito statickou elektřinou a přitahuje daleko více prachových částic než přírodní materiály.

SpánekPřiklonili jsme se k péřovým výrobkům z kvalitního husího peří. Dali jsme přednost hodnotnému pohodlnému spánku pod kvalitními přikrývkami. Z úcty k předkům a k jejich práci. Žijeme na venkově, na vesnici v domě, který má svou duši. Má svou minulost. Spánek byl, je i bude důležitá část života. Naši předci to věděli a znali. V domě byly polštáře i duchny plné husího peří. Na obrázku je moje babička při draní peří.

Peří jsme nechali vyčistit. Vybrali jsme si nové sypkoviny a nechali ušít nové polštáře a nové prošívané deky. Vše pro nás vyčistili a zhotovili Hana a Martin Janovských.

Máme dvě dětské postýlky. Přikrývky a polštáře v dětských postýlkách nemají jako výplň peří, ale duté vlákno. Zatím.

Přeji všem pohodlný a klidný spánek.

Těšíme se na shledanou. U Šibalů

Tisk článku