Léčivky

Třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná nazývaná svatojánská bylina je vytrvalá bylina se zlatožlutými květy v bohatých květenstvích. Je rozšířena v Evropě, Asii a severní Africe. V okolí roste na slunných stanovištích. Již z dob starého Řecka byly známy její léčivé účinky a považovali jí za nejlepší lék světa. Její vlastnosti jsou natolik výjimečné, že jí můžeme považovat za zázračnou bylinu. Pro její výjimečné léčivé účinky jí používali naši předkové a hojně se využívá dodnes.

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) je statná, vytrvalá, lysá bylina dorůstající obvykle výšky 20 až 60 cm. Lodyha je přímá nebo vystoupavá, většinou nevětvená, se 2 vystouplými podélnými lištami, jednoletá, v průběhu sezóny poněkud dřevnatící. U báze stonku bývají lišty někdy nezřetelné. Listy jsou podlouhlé, vejčité nebo kopinaté, přisedlé nebo krátce řapíkaté, 15 až 35 mm dlouhé a 5 až 15 mm široké. Čepel listů je celokrajná, na okraji slabě až silně podvinutá, na ploše tečkovaná siličnými nádržkami a tmavými žlázkami. Proti světlu prosvítají jen hlavní žilky, zatímco drobnější žilky jsou nezřetelné.

Květenství jsou bohatá, poměrně volně uspořádaná. Květy mají průměr 15 až 30 cm. Koruna je zlatožlutá, složená z 5 výrazně nesouměrných, na jedné straně zubatých korunních lístků o délce 8 až 18 mm. Tyčinek je asi 50. Na vrcholu semeníku jsou 3 volné čnělky, asi 2x delší než semeník. Plodem je vejcovitá, přehrádkosečná tobolka obsahující mnoho hnědých až černých, drobných, jen asi 1 mm dlouhých semen. Když se podíváme na list třezalky proti světlu, uvidíme v jeho struktuře drobné červené tečky, žlázky obsahující červené barvivo hypericin.

Květ a nať třezalky se používá v léčitelství. Třezalka má léčivé účinky, které obsahují kromě červeného barviva hypericin, zelenavou silici, stopy cholinu, hyperikovou červeň, třísloviny, organické kyseliny, provitamín A, vitamín C, pryskyřice, glykosidy a další účinné látky. Chutná hořce a její vůně je lehce balzamická. Nejvhodnější dobou pro sběr jsou letní měsíce červenec a srpen v dopoledních hodinách. Sbírá se vrchních 15 centimetrů byliny včetně květů.

Doporučuje se na posílení imunitního systémy, má příznivé účinky na dýchací a kardiovaskulární systém, pozitivně ovlivňuje funkce močových cest a ledvin, podporuje normální trávení, příznivě působí na stav pokožky, přispívá k větší emoční rovnováze, má vliv na pevný a hluboký spánek, potlačuje poruchy spánku, květy mají vliv na funkci žlučníku a působí pozitivně při menstruačním cyklu. Třezalka má protivirové, baktericidní, proti plísňové a proti zánětové vlastnosti; má desinfekční účinky a urychluje hojení ran, zahání stres a deprese, tlumí nervozitu, strach a pocity marnosti, má blahodárné účinky v období menstruace a klimaktéria, pomáhá při nočním pomočování dětí od 3 let. To vše umí zázračná svatojánská bylina.

Při používání třezalky musíme být opatrní, neboť způsobuje citlivost na sluneční záření a může vyvolat zčervenání či svědění pokožky. Při bylinné kůře se proto nedoporučuje opalování. Ačkoliv má třezalka uklidňující účinky, na rozdíl od léků neovlivňuje bdělost a není návyková. Třezalka není vhodná pro osoby trpícími cukrovkou a pro alergiky. Třezalka snižuje účinky hormonální antikoncepce.

recepty oblíbené U Šibalů

čaj z květů - 2 lžíce sušeného květu, 250 ml vroucí vody
připravíme jako nálev; květ přelijeme téměř vroucí vodu a necháme 15 minut vyluhovat; scedíme a po menších doušcích pijeme vlažný, čaj je možno osladit medem, dospělý člověk může denně vypít 2 až 3 šálky 
čaj je vhodný při žaludečních a zažívacích potížích, nedokonalém trávení a nechutenství, čaj je vhodný na snížení stresu a doplněk při léčbě deprese

olej z květů
naplníme sklenici čerstvými květy a pupeny; zalijeme za studena lisovaným, tzn. panenským olejem; části třezalky musí být potopené, jinak by mohly plesnivět; přikrytou neuzavřenou láhev necháme stát na slunečném místě asi 7 dní; láhev neprodyšně uzavřeme a tentokrát necháme na slunci po dobu 5 týdnů, přičemž se obsah začne zabarvovat do ruda; čas od času protřepat; dále tekutinu přecedíte přes látku či čajový filtr, květy a pupeny lze ještě vylisovat; třezalkový olej uchovávejte na temnějším místě.

Třezalkový olej je také nazýván jako Janův olej, podle sv. Jana Křtitele. Může nám pomoci s mnoha neduhy. Špatně se hojící rány na kůži potřeme a hojení bude rychlejší. Olej dokáže účinně tlumit bolest. Pomáhá se spáleninami či pohmožděninami. Olejem si můžeme pomoci k ošetření kůže při suché a jinak problematické pokožce, protože ji zjemňuje a zvláčňuje. Můžeme olej použít při štípnutí hmyzem, ale i v průběhu revmatických potíží. Velmi dobře účinkuje také na hemoroidy. Třezalkový olej je používán při masážích, neboť dokáže efektivně působit na bolesti kloubů a svalů. 

V našem okolí, na slunných místech  zejména podél polních cest, najdeme rostliny třezalky tečkované se zářivě žlutými květy. Svatojánská bylina tu roste pro nás. Můžeme využít její léčivou moc, kterou nám nabízí. Stačí být ve správnou dobu na správném místě. 

Těšíme se na Vás u nás U Šibalů.

zpracovala Jana Šibalová