Tipy na zážitky
Tisk článku

Botanická zahrada

Výlet pro milovníky rostlin z našeho domu vlakem nebo autem do města Tábor a tip na procházku po botanické zahradě. Botanická zahrada vám nabídne prohlídku políček, skleníků i procházku arboretem.

BoBotanická zahradatanická zahrada v Táboře je druhou nejstarší botanickou zahradou v České republice a jedinou v jižních Čechách. Její současná rozloha je 2,5 ha. Byla založena v roce 1866. K přebudování botanické zahrady došlo  po roce 1903. V arboretu bylo vysázeno několik stovek dřevin a bylo započato s budováním hospodářského systému, kterým se v dnešní době může pochlubit jen několik málo botanických zahrad ve světě.

Od roku 1907 si začala vyměňovat semena a rostliny s ostatními botanickými zahradami ve světě a dnes spolupracuje s téměř 400 zahradami.

Následující desítky let botanická zahrada byla budována a obohacována o nové rostlinné druhy. Patřila k nejznámějším a nejuznávanějším botanickým zahradám na světě.

Botanická zahradaV roce 1994 byla vyhlášena za významný krajinný prvek a společně s budovou školy za kulturní památku.

Na konci 20. století její půvab a pestrost mnohé ztratily. Skleníky chátraly a zmizely vzácné zajímavé tropické a subtropické rostliny. Arboretum zarostlo nevhodnými dřevinami a plevelnými rostlinami.

Rok 2002 byl pro botanickou zahradu zlomový. Od té doby prochází kompletní obnovou a rekonstrukcí. Obnovou prošel unikátní hospodářský systém a to soustava políček v horní části. Nově je již vybudován vchod do botanické zahrady a část obvodové zdi. Stále se upravuje síť cest a arboretem opět protéká malý potůček.

Je to zelená perla v srdci Tábora. Více informací naleznete na webových stránkách botanické zahrady.

botanická zahrada botanická zahrada botanická zahrada botanická zahrada

Fotografie byly pořízeny  na výstavě orchideí v botanické zahradě v Táboře, kterou jsme již několik let po sobě s potěšením navštívili.

Vstup do areálu botanické zahrady je zdarma. Vstupné do skleníků pro děti do 6 let je zdarma. Děti od 6 do 15 let, studenti v rámci školní výpravy, ZTP zaplatí 10,- Kč. Dospělí (od 15 let) mají vstup za 20,- Kč. Průvodce zahradou je nutno objednat a domluvit předem, neboť kapacita průvodce je omezena, doba prohlídky s průvodcem cca 45 – 60 min a stojí 200,-Kč.

Botanická zahrada je pro veřejnost otevřena celoročně v pracovní dny od 7.00 do 16.30 hod., o víkendech v letním období (červenec, srpen) od 10.00 do 17.00 hod. a též při konání různých víkendových akcích. Od března může být botanická zahrada nepravidelně zpřístupněna veřejnosti i o víkendech. Na prohlídce botanické zahrady domluvit i mimo otevírací dobu.

Náš pronájem se nachází v obci Haškovcova Lhota 4 km od Bechyně a 22 km od města Tábor.  Nabízíme Vám pronájem, kde můžete objevit klid, pohodu a zázemí pro váš odpočinek. Byt č. 2 a výměnek č. 3 budou připraveny a na našem rozcestí si můžete najít další výlety po okolí, ale i popis mnohých dalších zajímavých míst.

Těšíme se na Vás. Na shledanou U Šibalů.

zpracovala Jana Šibalová

 

Tisk článku