Tipy na pěší výlety
Tisk článku

Okolo Obůrky do údolí Lužnice

Krásný výlet v těsné blízkosti Bechyně pro milovníky nedotčené přírody, milovníky skal, lesů i vody, do míst, odkud z bezpečí můžete při troše štěstí pozorovat daňky a muflony. Zveme vás na 10 km pěší cestu s popisem zajímavých míst nedaleko našeho domu.

Zavedeme vás na do míst, kde lesnictví a myslivost má dlouhodobou tradici. Obůrka je kout přírody, kde se dodnes chovají daňci a mufloni. Projdeme se společně okolo Obůrky, údolím řeky Lužnice mezi skalami i přes visutou lávku a užijeme si nádherný romantický pohled na ústí Židovy strouhy. Nechte svoje starosti za hradbami města a vydejte se na výlet do lesa i k vodě nedaleko našeno domu.

Okolo Obůrky do údolí Lužnice

Okolo Obůrky do údolí LužniceZačátek naší dnešní trasy pro pěší je blízko hotelu U Draka u turistické mapy a půjdeme Libušinou ulicí pod ochranou lip na Bechyňské náměstí, dáme se cestou na Větrov, kde sejdeme k řece Smutná a po lávce ji přejdeme. Oplocení Obůrky nás povede a dojdeme okolo něj až k řece Lužnici a jejím údolím přes visutou lávku si užijeme poslední část této jedinečné procházky.

Zajímavosti na trase

Bechyňské náměstí Náměstí v Bechyni bylo nově upraveno v roce 2011. Chvilku se na něm zastavte, přivřete oči a přeneste se do dob, kdy zde bývalo keltské sídliště. Našli by jste zde základy keltských i středověkých domů, pec i středověkou studnu. Otevřete oči a pozorně se po náměstí podívejte, najdete studnu přikrytou sklem i další archeologické nálezy vyznačené dlažbou jiné barvy.

Větrov – Na skalnatém zalesněném ostrohu nad řekou Smutná vás překvapí osada Větrov, místní část Bechyně. Uvidíte její malé domky spolu s úzkou cestou ohraničenou srázem, který vede do údolí k řece Smutná.

Obůrka – Obora zvaná Obůrka se rozprostírá na ploše 140 ha. V oboře převažují borové a dubové lesy, ale také jsou tam louky, jezírka a rybník a náleží do ní i myslivna a lovecká chata. Přirozenou hranici obory tvoří řeka Lužnice, řeka Smutná a oplocení. Obora je domovem pro daňky a muflony a není proto přístupná pro veřejnost.
Nahlédnutím do historických pramenů se můžeme dozvědět, že nejvýznamější z panovníků na bechyňském panství Petr Vok nechal zřídit v blízkosti zámeckého parku bažantnici. Ta se postupně rozvíjela a dala základ pro dnešní oboru, kterou dnes tak něžně nazýváme Obůrka.

Lužnice – Údolí řeky Lužnice vás přivítá pod Obůrkou a dostanete se k visuté lávce i naproti ústí Židovy strouhy a opět okolo Obůrky, krásným úbočím mezi skalami a ustupujícími stráněmi si zvolna užijete cestu zpátky do Bechyně.

Okolo Obůrky do údolí Lužnice Okolo Obůrky do údolí Lužnice Okolo Obůrky do údolí Lužnice Okolo Obůrky do údolí Lužnice Okolo Obůrky do údolí Lužnice

V příloze článku můžete najít podrobný popis trasy pro pěší včetně turistické mapy se značenými turistickými cestami i označením zajímavých míst zpracovanou klubem českých turistů.

Máme pro vás připravenou cykloturistickou mapu Mikroregionu Bechyňsko 1:50 000.
Města, obce i zajímavá místa, značené turistické trasy i mnoho dalšího najdeme i na mapách, které vydává Klub českých turistů a to mapy číslo 71 a číslo 76. Tyto mapy vám můžeme zapůjčit.

Přejeme vám hodně zážitků. Těšíme se na vás a na shledanou u nás U Šibalů.

zpracovala Jana Šibalová

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
bechyňská osma okolo obůrky 10km.pdf Okolo Obůrky do údolí Lužnice 1091.8 Kb
Tisk článku