Okolí
Tisk článku

Řeka Smutná

Řeka se svými vodami spěchá k jihu. Její tok se vine hlubokým skalnatým, místy strmým údolím a ve svém dolním toku tvoří velké meandry. Voda tiše volně plyne a ticho v okolní krajině umocňuje příjemný pocit z přírody a klid na duši.

Je to malá řeka v jižních Čechách, pravostranný přítok řeky Lužnice. Délka jejího toku je téměř 50 km a plocha povodí měří okolo 250 km2.
Smutná pramení 4 km severně od Jistebnice ve výšce 620 m.n.m.. Na horním toku, nad ústím Petříkovického a Nadějkovského potoka, byla označována biblickým názvem Cedron. Protéká Jistebnicí a přivádí vodu do řady rybníků, dále přibírá vody potoků Kvaštovského a Dobřemilického. Nabere vodu Božejovického potoka východně od Přeštěnic, proteče Božeticemi, nabere vodu z Jezvinského a Božetického potoka. Doteče k Sepekovu a napojí rybník Chobot a nabere vodu z Milevského potoka, jejího největšího přítoku. Protéká Srlínem, Ratajemi, kde její průtok hlídá limnigrafická stanice, v okolí Haškovcovy Lhoty, přes Viktorův mlýn, okolo Radětic, přes mlýn Na Prádle a v Bechyni se pod zámkem vlévá do Lužnice ve výšce 356 m.n.m..
Řeka Smutná Řeka Smutná Řeka Smutná Řeka Smutná
Podél Smutné bylo v roce 1985 vyhlášeno chráněné území. Předmětem ochrany je část toku přirozeně meandrující horní část toku v krajinářsky působivém údolí a pobřežní porosty tvoří hnízdní biotop. Výpust rybníka Chobot je vylámaná v pararulách a je velmi technicky zajímavá. Na území žije trvale vydra říční. Z chráněných rostlin můžeme vidět vachtu trojlistou a prstnatec májový, které rostou v mokřinách ochranného pásma.
 
Smutná řeka
Řeka je to smutná, nikdo si jí nevšímá, nikdo tam nechodí, jen já, mě se líbí.
Já tam za ní chodím, jen tak tam sedím, a její pohyby se dívám, ta řeka mě zná.
Zná mě jako nikdo na světě, zná mě z té lepší stránky, ona hojí mi rány.
Já tam chodím, ona mi napovídá, proto jí v srdci mám.
Musí tam být, sice není živá, ale vydává zvuky, tak mi napovídá, když jí poslouchám.
Ty zvuky jsou jako slova a tak si se mnou povídá, zkuste to taky.
Řeka smutná mluví s námi, je smutná, když tam nikdo není nebo jí přehlíží.
Za tou řekou chodím ráda, musím tam jít a s tou řekou si povídám, strašně ráda jí poslouchám.
Chodím tam nejen když jsem smutná, nejen když mi není do smíchu a poslouchám ji jak hučí,
jak si se mnou povídá, jak mi odpovídá.
Já tam chodím, ona mi napovídá, proto jí v srdci mám.
 
Co ještě dodat? Řeka protéká okolo obce Haškovcova Lhota ve vzdálenosti jednoho kilometru. Vede k ní několik polních cest. Přes řeku je jedna lávka, po které se dostaneme do lesů, kde v pozdním létě a na podzim rostou různé druhy hub. Procházka okolo řeky Smutné vám napoví více, jen to zkusit. Chodím na procházku podél řeky téměř každý den a ráda pozoruji, jak se řeka i příroda mění.

Máme pro vás připravenou cykloturistickou mapu Mikroregionu Bechyňsko 1:50 000.
Města, obce i zajímavá místa, značené turistické trasy i mnoho dalšího najdeme i na mapách, které vydává Klub českých turistů a to mapy číslo 71 a číslo 76.Tyto mapy vám můžeme zapůjčit.

Přejeme vám hodně zážitků. Těšíme se na vás a na shledanou u nás U Šibalů.

zpracovala Jana Šibalová
Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
smutna.jpg 1926.6 Kb
Tisk článku