Okolí
Tisk článku

Sluneční hodiny v obci Radětice

Pozvánka na zajímavé místo v okolí našeho domu a na pěkný pěší výlet v každém ročním období.

Sluneční hodiny v obci RaděticeNabízím návštěvu zajímavého místa v obci Radětice v místě pod kulturním domem, kde jsou umístěny originální sluneční hodiny.  Je zde 17 ukazatelů s číselníkem s římskými číslicemi od V. do XXI. a uprostřed je nášlapová deska z vyznačením jednotlivých měsíců v roce.

V Raděticích jsou sluneční hodiny s číselníkem na zemi a sám pozorovatel funguje jako stínový ukazatel. Postaví se na aktuální měsíc v roce a jeho vlastní stín mu ukáže na číselníku čas. Situace, kdy se pozorovatel stává součástí hodin a svým stínem určuje čas, zanechává v každém silné zážitky. Je to moc působivé.

Sluneční hodiny v obci RaděticeSluneční hodiny jsou zařízení pro určování času v závislosti na zdánlivém pohybu  Slunce. Sluncem osvícený předmět vrhá stín a podle jeho aktuální pozice lze určit čas. Určování času je matematicky odvozeno z kombinace dvou základních pohybů planety Země a Slunce. Z pravidelné rotace planety Země kolem své osy a kolem slunce v rozmezí dne a roku. Dochované záznamy uvádějí, že první sluneční hodiny byly sestaveny pravděpodobně již před sedmi tisíci lety. Představují nejstarší a nejvíce rozšířené hodiny z přírodních časoměrných zařízení. Většina typů slunečních hodin má číselník od 6:00 až po 18:00 a jsou na něm většinou uvedeny římské číslice.                                                                                                  

Sluneční hodiny v obci RaděticeZ našeho pronájmu jsou sluneční hodiny ve vzdálenosti 4 km a pěšky jsou dostupné v každém ročním období příjemnou procházkou romantickou přírodu.

Máme pro vás připravenou cykloturistickou mapu Mikroregionu Bechyňsko 1:50 000.
Města, obce i zajímavá místa, značené turistické trasy i mnoho dalšího najdeme i na mapách, které vydává Klub českých turistů a to mapy číslo 71 a číslo 76.Tyto mapy vám můžeme zapůjčit.

Přejeme vám hodně zážitků. Těšíme se na vás a na shledanou u nás U Šibalů.

zpracovala Jana Šibalová

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
radetice-hodiny.jpg 1961.2 Kb
Tisk článku