Obce
Tisk článku

Dobronice u Bechyně

Dobronice u Bechyně je vesnice nad řekou Lužnicí vyhledávaná turisty. Přinášíme vám trochu z její historie, trochu z její současnosti, popis z našeho pohledu.

Obec Dobronice u Bechyně je vzdálena 7 km od Bechyně na severovýchod. Nejvyšší bod obce se rozkládá ve výšce 429 m.n.n..

Dobronice u Bechyně, jez na řece Lužnici s výhledem na zříceninuTato malá vesnice se rozkládá na pravém a levém břehu řeky Lužnice, je vzdálená od našeho domu necelé 3 km. Dobronice jsou skryty v půvabném zákoutí mezi lesy. Kdo má rád romantiku a tichou samotu, vřele doporučuji.  Přijet do Dobronic není tak hrozně náročné, protože jestli jedete z Bechyně na Opařany, tak se tam dostanete po celkem upravené silnici. Ale pokud pojedete od Malšic zahnete před Malšicemi směrem na Bechyň, tam je lesní neudržovaná cesta. Tuto cestu doporučuji využít jen k opatrné pomalé jízdě, kdy se kocháte okolními lesy. Dobronice jsou poměrně malá vesnička, kde se na skále tyčí impozantní zříceniny starého Hradu. Nejvýše položenou stavbou v obci je kostelík Nanebevzetí Panny Marie, je postaven ve výšce 429 m. n. mořem.

Historie Dobronic

V Dobronicích se také vařilo pivo, bohužel výroba v pivovaru byla roku 1692, zastavena a pivovar zbořen. Zachovaly se pouze sklepy, kde bylo možno si tyto pozůstalosti shlédnout.

Hrad je vidět na míle daleko, tedy alespoň jeho věž a to co z něj zbylo. Tato věž je zpřístupěna veřejnosti. Pod věží je bývalá hladomorna. Za věží bývala kuchyně a hluboká studna. 

Tato ves je stará přes 600 let. Hrad se začal přestavovat o něco později z původní tvrze. Zakladatel Dobronic byl vladyka p. Dobroň, neboť již roku 1222 se připomíná Jan syn Dobroňův.   Kolem začátku 18. století byly Dobronice připojeny k opařanskému panství jezuitů, kteří si zde udělali residenci. Za Dobronicemi na skalnaté stráni stojí úhledný kostelík Panny Marie. Stojí tam již od r. 1350 a měl pěknou sochu Panny Marie z konce 18 století. Mimo Dobronice vedla obchodní stezka z Lince (to jest v Německu). V okolí Dobronic byly nalezeny mince císaře Augustina a Tiberia.

Byla zde škola ale protože se to nelíbilo místnímu rychtářovi, tak ji poté nechal zdevastovat. Místní hrad byl od doby opuštění jezuitů spravován pány z Rožumberka. Nejznámější panovník byl Petr Vok. Ten, jak praví pověst, navštěnoval tento hrad za jednou dámou. Jenže on byl alergický na ředkvičky a mladá dáma nic jiného nepěstovala, tak vždycky když ředkvičky snědl dostal vyrážku a doma v Bechyni hned věděli kde byl a škrábali zněj obvykle 2 týdny tu vyrážku.

Historické prameny také uvádějí, že místní lidé byli velice hamižní a lakotní, když byl hrad několik málo let opuštěn, byl postupně rozebírán (na střechy domů, omítka,kameny). Nebýt několika málo lidí, tak by hrad v Dobronicích totálně zanikl.

Současnost obce

V současné době má obec kolem 110 obyvatel. Obec má svůj obecní úřad. V létě je obec doslova zaplavená turisty, neboť v údolí řeky Lužnice je velké množství chat, chatových osad, kempů a dalších zařízení k rekreaci.

Podívejte se i na naše doporučení na výlet Údolím Lužnice do Dobronic nebo ke kostelíku Nanebevzetí Panny Marie.

Máme pro vás připravenou cykloturistickou mapu Mikroregionu Bechyňsko 1:50 000.
Města, obce i zajímavá místa, značené turistické trasy i mnoho dalšího najdeme i na mapách, které vydává Klub českých turistů a to mapy číslo 71 a číslo 76. Tyto mapy vám můžeme zapůjčit.

Přejeme vám hodně zážitků. Těšíme se na vás a na shledanou u nás U Šibalů.

zpracoval HŠ

Tisk článku