Obce
Tisk článku

Kostelík Panny Marie

Zvu vás na procházku na zajímavé místo. Navštívíme kostelík Nanebevzetí Panny Marie, který se vyjímá na skalnaté strání na okraji obce Dobronice. Z našeho pronájmu je kostelík dostupný pěšky okolo polí a luk, přes les v každém ročním období příjemnou procházkou romantickou přírodu.

Gotický kostelík Nanebevzetí Panny Marie stojí na okraji obce již od roku 1350 a byl farním kostelem. V husitských válkách osiřel. Později začali využívat kostelík Jezuité a konali zde v roce 1667 bohoslužby, jak se dochovalo v archivních materiálech. Jezuité obhospodařovali panství v Dobronicích včetně hradu a za jejich působení byl kostelík opravený. Po opuštění panství i hradu Jezuity kostelík opět zpustl a otevřen byl znovu v roce 1780. Kostelík se nachází na okraji obce Dobronice nad vysokým zalesněným srázem nad řekou Lužnicí. Je nejvýše položenou stavbou v obci a stojí na kopečku ve výšce 429 metrů nad mořem.

Kostelík je vystavěn v raně gotickém stylu. Je zasvěcen Panně Marii. Je jednolodní zatímco loď je plochostropá, presbytář je zaklenut sklípkovou klenbou. Vnitřní vybavení je však z období baroka i socha Panny Marie z konce 17. století. V kostelíku jsou varhany, které patří k nejstarším v Čechách. Zvláštností varhan je, že jejich měchy se nešlapou, ale tahají se řemeny. Od roku 1958 je kostelík zařazen na seznam kulturních památek České republiky.

Kostelík Panny Marie Kostelík Panny Marie Kostelík Panny Marie Kostelík Panny Marie

V současné době je kostelík nepřístupný a bohoslužby se v něm nekonají. Stojí na nejvyšším místě v obci a je odtud nádherný výhled dolů do údolí na řeku Lužnici. Historie kostelíku a romantika místa se tady vzájemně doplňují. Pro svou polohu je vyhledáván nejen turisty nebo návštěvníky obce, ale i jako místo pro konání slavnostních svatebních obřadů. Kostelík je součástí nejdelší naučné stezky v České republice s názvem Na Onen Svět a je zde umístěna nejen informační tabule, ale i posezení ze dřeva.

Jak se ke kostelíku od našeho domu dostanete?

  • pěšky procházkou po málo frekventované komunikaci, přejdeme komunikaci vedoucí z obce Bechyně přes Senožaty u Bechyně směrem na Opařany a vejdeme do lesa; projdeme lesem za vůně borovic a okolo louky se dostaneme na Větrov, prohlédneme si zvoničku; projdeme Ovčín a přes Dobronickou náves cestou ke kostelíku

Máme pro vás připravenou cykloturistickou mapu Mikroregionu Bechyňsko 1:50 000.
Města, obce i zajímavá místa, značené turistické trasy i mnoho dalšího najdeme i na mapách, které vydává Klub českých turistů a to mapy číslo 71 a číslo 76. Tyto mapy vám můžeme zapůjčit.

Přejeme vám hodně zážitků. Těšíme se na vás a na shledanou u nás U Šibalů.

zpracovala Jana Šibalová

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
dobronice.jpg 1886.3 Kb
Tisk článku