Tipy na zážitky

Keramika

Keramika nás v Bechyni provází na každém kroku. Bechyně byla, je a bude město velmi úzce spojené s keramikou. Zveme vás na výlet do města Bechyně za keramikou nedaleko našeho domu.

Keramika jako nedílná součást historie města
KeramikaMěsto Bechyně a oblast Bechyňska je bezprostředně spjata s několikasetletou tradicí ve výrobě užitkové, technické i umělecké keramiky. Dostatek výchozí suroviny zde umožnil rozvíjet toto řemeslo již ve středověku. I když jsou první historické zprávy, dokládající výrobu keramiky v Bechyni, zachovány až od 16. století, lze předpokládat, že zde výrobní tradice sahají ještě dále do minulosti. Hrnčíři a kamnáři, kteří žili a vyráběli své zboží v Bechyni v Zářečí. K roku 1580 jsou dochovány zprávy o technické keramice, která byla vyráběna v bechyňské cihelně Petra Voka jako tzv. "holandské" pánve. Již v roce 1875 vznikla z původní paarovské hrnčírny továrna na výrobu kamen a stavební keramiky, jež vyráběla i  známou střešní krytinu nazývanou bechyňské háky. Bechyňské háky jsou stále používány na střechách domů a ochraňují obydlí před nepřízní počasí.

Keramická škola
V roce 1884 byla v Bechyni založena Státní odborná škola keramická, která zde byla založena jako první česká keramická škola na území Rakousko-Uherska k výchově kamnářů, hrnčířů a malířů keramiky. Za dobu své existence škola vychovala více než 3.800 absolventů. Dnes Střední uměleckoprůmyslová škola v Bechyni navazuje na tradici odborné školy keramické a od původní výrazné orientace na keramický průmysl rozšiřovala škola od 90. let 20. století nabídku studijních oborů. V současné době nabízí čtyři obory a to keramický design, průmyslový design, grafický design a multimediální tvorbu. Všechny obory se studují denní formou, jsou čtyřleté a poskytují absolventům školy střední vzdělání zakončené maturitní zkouškou. Žáci jsou připravováni jak pro praxi, tak i pro další studium na vyšších odborných a vysokých školách příslušného oborového zaměření. Díky dlouhé historii, řadě skvělých učitelů a významných absolventů se škola stala fenoménem, který má nadregionální působnost. Díla, která jsou součástí školní sbírky, jsou bez nadsázky kulturním pokladem jižních Čech i celé republiky.

Keramika ve městě v současnosti
KeramikaVe městě žije a tvoří mnoho keramiků. Vyrábějí svoje výrobky a prodávají v malých obchůdcích. V Zářečí, kudy procházíme cestou přes dva mosty, najdeme prodejnu keramiky propojenou s keramickou dílnou, kterou provozuje Milan Voborský. Zhotovuje své výrobky výhradně ručně točením na kruhu a podle vlastních výtvarných návrhů. Dílnu založil v roce 1993 na výrobu keramiky na zakázku. U práce, která ho baví, zůstává stále a plní přání zákazníků. V prodejně si můžeme vybrat z velikého množství již hotových výrobků. V Bechyni najdeme další prodejny s keramikou, vyrobenou v Bechyni. Další výrobci jsou například Petr Kabát a Zdeněk Barták.

KeramikaK Bechyni neodmyslitelně patří po dlouhá léta výrobní podnik sanitární keramiky společnosti Laufen CZ s.r.o.. Koupelnová keramika se v závodu Bechyně vyrábí již od roku 1961. Důležité hospodářské propojení města Bechyně a zároveň umístění nejstarší střední průmyslové školy keramické v České republice umožnilo vznik výrobního závodu. Nejen město Bechyně, ale dobrá pověst keramické školy přispěla k tomu, že do závodu Jihočeská keramika v Bechyni v roce 1991 kapitálově vstoupila společnost Schweizer Keramik Holding AG Laufen. V roce 1991 se tento závod spojil s dalším provozem společnosti Laufen ve Znojmě, a tak vznikla společnost Laufen CZ se sídlem v Praze. V témže roce se společnost Laufen stala součástí španělské skupiny Roca. Laufen CZ od té doby aktivně zastupuje značky Laufen, Roca a Jika nejen na českém a slovenském trhu, ale i v dalších státech střední a východní Evropy. Vysoce kvalitní koupelnová keramika vyráběná v moderním závodu v Bechyni získala osvědčení mezinárodních norem kvality. Máte také doma umyvadlo nebo WC značky Laufen, Roca nebo Jika? Je možné, že bylo vyrobeno právě v provozovně v Bechyni.
 
Keramika všude kolem nás
V Bechyni najdeme keramiku téměř na každém kroku. Uvidíme domovní znamení i označení nálezů z archeologických vykopávek na náměstí. Potkáme prodejny, dílny i ateliéry. V létě, poslední sobotu v červenci, se na náměstí konají keramické trhy. Bechyně byla, je a bude město keramiky.

Náš dům se nachází v obci Haškovcova Lhota 4 km od Bechyně. Nabízíme vám dva samostatné byty, kde můžete objevit klid, pohodu a zázemí pro váš odpočinek. Ten, kdo má rád keramiku najde mnoho důvodů k potěšení. Byt č. 2 a výměnek č. 3 budou připraveny a na našem rozcestí si můžete najít další výlety po okolí, ale i popis mnohých dalších zajímavých míst.

Těšíme se na Vás. Na shledanou U Šibalů.

zpracovala Jana Šibalová