Tipy na výlet
Tisk článku

Jsme součástí mikroregionu Bechyňsko

Jaro, léto, podzim, zima. V každém ročním období se můžete přijet podívat k nám a je toho tu spoustu k vidění. Těšíme se na vás v našem domě U Šibalů v Haškovcově Lhotě.

Co je mikroregion Bechyňsko

Mikroregion Bechyňsko je sdružení obcí Bechyně, Březnice, Černýšovice, Dobronice, Haškovcova Lhota, Hodětín, Hodonice, Radětice, Rataje, Sudoměřice u Bechyně a Záhoří. Cílem sdružení je snaha o rozvoj regionu zmnožením sil a prostředků při prosazování záměrů přesahující svým rozsahem a významem jednotlivou obec.

Území a geografická poloha mikroregionu

Jsme součástí mikroregionu BechyňskoÚzemí mikroregionu Bechyně se nachází v severní části Jihočeském kraji. Celková rozloha mikroregionu je 132,34 km2. V mikroregionu je celkem jedenáct obcí. Statut města má pouze jedno sídlo, a to Bechyně, která je přirozeným centrem zájmového území, neboť ve značné míře plní pracovní a obslužnou funkci pro okolní obce.

Z hlediska přírodních poměrů je Bechyňsko mírně zvlněnou hornatinou s nadmořskými výškami okolo 400 m. Jde tedy o území rozkládající se na jihozápadě Středočeské pahorkatiny. Celá oblast přináleží k povodí Vltavy, řeka Lužnice. Hlavní osu mikroregionu tvoří říční toky Lužnice a Smutné. Území bechyňského mikroregionu se nachází v mírném klimatickém pásmu střední Evropy.

Území mikroregionu je díky své poloze a díky příhodným podmínkám vhodné k zemědělskému využití, důležitá je také jeho průmyslová minulost. Zemědělská půda tvoří téměř 53 % z celkové rozlohy. Podíl vodních ploch na celkové rozloze je zanedbatelný, zalesnění je 37 %. Dopravní spojení s okolními regiony je umožněno díky železnici č. 202 (Tábor – Bechyně) a několika málo silnicím 2. třídy, které spojují některé obce zájmové oblasti s okolními většími sídly, jako jsou město Tábor, Soběslav nebo Týn nad Vltavou. Město Bechyně je přirozeným centrem oblasti také z pozice města s lázeňským statusem.

Venkovská turistika

Jsme součástí mikroregionu BechyňskoMikroregion Bechyňsko nám nabízí cestovat do relativně nedotčených území, poznávat přírodní bohatství, prožívat zážitky a potěšení z přírody. Mikroregion vybízí k venkovské turistice, která je snadno dostupná a my můžeme být alespoň na chvíli v kontaktu s přírodou, objevovat její krásy a nedotčená zákoutí a užívat si přírodního bohatství jižních Čech.

Jednoznačně pro toho, kdo nehledá přeplněná turistická místa, je venkovská turistika tou nejlepší volbou. Je to volba každého z nás a každý si v té dané chvíli rozhodujeme o našich dalších krocích, o dalším poznání, o odpočinku. Venkovská turistika nám umožňuje najít svojí vlastí cestu, cesta úlevy a uvolnění, je to vaše vlastní cesta pro nalezení klidu a pohody. Jsme rádi, že vám můžeme v našem domě umožnit prožít si sami to, co všechno může venkovská turistika nabídnout. Máme pro vás připravené k pronájmu byt č. 2 a výměnek č. 3 a ostatní je již na vás.

Jednotlivé obce mikroregionu, zajímavosti i výlety
Bechyněřeka Lužnice, Archeologické památky na náměstí, Zastavení na náměstí, Městské Muzeum, Muzeum Turistiky, Židovský hřbitov a synagoga, Kostel Sv. Michala a hřbitov, obec Senožaty, Zvonička na Větrově, Pozvánka na léčení a relaxaci, Pozvánka do kosmetického studia, Přes dva mosty, Po stopách vodárenské soustavy, Okolo obůrky do údolí Lužnice, Přes Smutnou na rozhlednu, Židovou strouhou do Nuzic, Lesem na Dubový vrch, Údolím Lužnice do Dobronic, Na horu Tábor
ČernýšoviceČernýšovické jalovce
Dobroniceobec, Údolím Lužnice do Dobronic; kostelík Nanebevzetí Panny Marie
Haškovcova Lhotaobec, sakrální památky v obci, boží mukaArcheologická naučná stezka, Podzimní Švestkovkou, Bechyňské kouleřeka Smutná, Po stopách vodárenské soustavy
RaděticeSluneční hodiny, Rozhledna a přírodní park Plziny, Přes Smutnou na rozhlednu, Na horu Tábor
Rataje - Archeologická naučná stezka, Bechyňské koule, řeka Smutná
Sudoměřice u BechyněČernická obora, Bechyňské koule

Zajímavosti i výlety za hranicí mikroregionu
BorkoviceBlatskou krajinou na borkovická blata
Nemějice - Burkovák aneb hora Tábor vrch a kromlech
Nuzice - Židovou strouhou do Nuzic
Soběslavrozhledna Svákov
TáborBotanická zahrada
Týn nad VltavouBarokní sousoší, Velký depot a Bída, řeka Vltava

Máme pro vás připravenou cykloturistickou mapu Mikroregionu Bechyňsko 1:50 000.
Města, obce i zajímavá místa, značené turistické trasy i mnoho dalšího najdeme i na mapách, které vydává Klub českých turistů a to mapy číslo 71 a číslo 76. Tyto mapy vám můžeme zapůjčit.

Přejeme vám hodně zážitků. Těšíme se na vás a na shledanou u nás U Šibalů.

zpracovala Jana Šibalová

Tisk článku