Tipy na pěší výlety
Tisk článku

Přes dva mosty

Nabízím vám intenzivní historický a kulturní zážitek z města Bechyně spojený s krásnou přírodou. Pozvánka na pěší trasu 5 km s popisem zajímavých míst v blízkosti našeho domu.

Už jste někdy šli přes dva mosty? V Bechyni máte jedinečnou možnost na trase dlouhé 5 km poznat krásu Bechyně, vidět její památky v celé jejich kráse a projít nejbližší přírodou, která město Bechyni obklopuje. Na trase se vám naskytne hned několik nádherných pohledů na údolí řeky Lužnice a na město Bechyni, objevíte romantická místa a určitě i něco navíc. Nenáročný výlet v blízkém okolí našeho domu.

Přes dva mosty na návsi v ZářečíTrasa pro pěší začíná v parku před vlakovým nádražím, provede vás okolo areálu lázní, na most Bechyňská duha, dojdete na první vyhlídku a pokračujete lesem, sejdete k druhé vyhlídkové plošině a sestoupáte dále dolů do údolí do místní části Zářečí. Přejdete most a dojdete k soutoku řeky Lužnice a Smutná. Vydáte se lesní cestou vzhůru a následně po silnici dojdete na náměstí a pokračujete hlavní třídou a přes lázeňský park zpátky k vlakovému nádraží.

Zajímavosti na trase

Město Bechyně – Jihočeské město Bechyně leží v malebné lesnaté krajině na skalním útesu nad údolím soutoku řeky Lužnice a Smutná. Na místě dnešního města bývalo v 9. století slovanské hradiště. Historicky nejvýznamnější majitel Bechyně panství byl Petr Vok z Rožmberka.
Bechyně je známá zejména výrobou keramiky a lázeňstvím.

Lázně Bechyně – Historie lázeňství v Bechyni sahá až do 17. století. Lázně se specializují na léčbu pohybového ústrojí a k léčbě využívají přírodního léčebného zdroje slatiny z nedalekých borkovických blat.

Most „Bechyňská Duha“ – Železobetonový most slouží od roku 1928 silniční i železniční dopravě. Výška mostu nad hladinou řeky Lužnice je 50 m. V roce 2014 byl vyhlášen technickou památkou.

Most v Zářečí – Po povodni v roce 2002 byl nově postaven most v Zářečí přes řeku Lužnici. Tento ojedinělý typ mostní konstrukce a síťové uspořádání závěsů byl poprvé použit v Čechách právě zde v Zářečí.

Zámek – Na místě, kde stál původní gotický hrad nechal v 16. století Petr Vok  přestavět na své hlavní sídlo v renesanční zámek. Zámek se tyčí na skalním útesu nad údolím soutoku řeky Lužnice a Smutná.

Kostel svatého Matěje – Na náměstí se tyčí majestátně do výšky kostel svatého Matěje vznikl na přelomu 13. a 14 století a dnešní podobu získal přestavbou v 18. století. V létě je otevřena vyhlídka na ochozu věže.

Městské Muzeum – Sbírky městského muzea najdete na náměstí.

Muzeum Turistiky – První otevřené muzeum turistiky v České republice najdete právě v Bechyni. Bylo otevřeno v roce 2006 a nachází se v bývalé synagoze. V muzeu najdete vývoj turistiky u nás i v Evropě.

Přes dva mosty pohled na zámek Přes dva mosty pohled na lázeňskou budovu Olga Přes dva mosty pohledn na most bechyňskou duhu Přes dva mosty pohled na most v Zářečí

Zámek Bechyně Kostel svatého Matěje Městské muzeum v Bechyni Muzeum Turistiky v Bechyni

V příloze článku můžete najít podrobný popis trasy pro pěší včetně turistické mapy se značenými turistickými cestami i označením zajímavých míst zpracovanou klubem českých turistů.

Máme pro vás připravenou cykloturistickou mapu Mikroregionu Bechyňsko 1:50 000.
Města, obce i zajímavá místa, značené turistické trasy i mnoho dalšího najdeme i na mapách, které vydává Klub českých turistů a to mapy číslo 71 a číslo 76. Tyto mapy vám můžeme zapůjčit.

Přejeme vám hodně zážitků. Těšíme se na vás a na shledanou u nás U Šibalů.

zpracovala Jana Šibalová

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
bechyňské výhledy 5km.pdf Bechyňské výhledy 938.8 Kb
Tisk článku