Tipy na cyklo výlety
Tisk článku

Na horu Tábor

Pozvánka na 35 km dlouhou cyklotrasu s popisem zajímavých míst. Cyklotrasa se nachází v blízkosti vesnice Haškovcova Lhota a je dostupná od našeho domu.

Na horu TáborCyklotrasa je vedena z Bechyně a provede nás dalšími zajímavými místy v jejím okolí. Projedeme kolem mlýna Na Prádle přes řeku Smutná, vesničkou Radětice, budeme mít výhled po krajině z rozhledny, projíždět přírodní parkem Plziny okolo hájenky Soví. Přebrodíme Borovanský potok a projedeme vesničkami Nepomuk a Karlov, Nemějicemi a vystoupáme na horu Tábor, vydáme se do vesnice jménem Borovany a navštívíme poutní místo kostelík Svaté Rosalie, dojedeme do Bernartic a přes obec Radětice zpátky do Bechyně.

Zajímavosti na trase

Mlýn Na Prádle - Původní stavba mlýna zvaného Na Prádle pochází z konce 16.století. Mlýn leží na okraji malého rybníka a na břehu řeky Smutné. V současné době slouží mlýn jako penzion.

Radětice –  Obec leží uprostřed svých úrodných polí, luk a pastvin s vydatnými prameny vod v nadmořské výšce 421 m.n.m. a je vzdálena od Bechyně 4 km. Podél západní strany se táhnou velikým obloukem, mohutné jehličnaté lesy. V těchto lesích také najdete památky po staroobyvatelích tohoto kraje, kteří zde žili. Podél řeky Smutná vystupují mohutné navrstvené skály, kde v dutinách kdysi bylo možno najít krystaly křemene. Na pozemcích blízko obce najdete cihlářskou hlínu, která byla využívána místní cihelnou a vrstvu bílého písku smíšeného s bílým jílem používaného do malty. Je možné zde najít i bechyňské koule. V obci jsou sluneční hodiny  s číselníkem na zemi a sám pozorovatel funguje jako stínový ukazatel. Postavíme se na aktuální měsíc v roce a náš vlastní stín nám ukáže na číselníku čas.

Rozhledna - Za obcí Radětice u lesa na okraji přírodního parku Plziny se tyčí rozhledna do výšky 13,2 m. Stavba rozhledny je provedena celá ze dřeva, čtvercového půdorysu o délce strany 4 m. K vyhlídkové plošině nás dovede 44 schodů.

Na horu Tábor Na horu Tábor Na horu Tábor Na horu Tábor Na horu Tábor

Přírodní park Plziny - Přírodní park je rozsáhlý lesní komplex se Štenberským rybníkem spolu se Štenberským mlýnem, se zemědělskými usedlostmi Koudelka a Hemera a hájovnou Soví o rozloze 10 km2. Přírodní park se nachází mezi obcemi Hvožďany u Bechyně a Radětice. Hranici tvoří Bílinský potok, Štenberský rybník a silnice. Park patří do geomorfologického okrsku Bechyňská pahorkatina. Osou je plochý hřbet severo-jižního směru, kde svahy pozvolna klesají do údolí Bílinského potoka a ke vzdálenějšímu údolí řeky Smutné. Na severu hřbetu je vrch Jahodinská 489 m.n.m., na jihu vrch Babina 467 m.n.m. a nejnižší bod je údolí malého přítoku řeky Smutné 392 m.n.m. na jihovýchodě parku. Téměř celou plochu parku pokrývají lesy. Místa bez lesů se nacházejí v okolí hájovny Soví a na jihozápadě kolem Šternberského rybníka. V přírodním parku Plziny v blízkosti hájovny Soví můžete najít skupinu slovanských mohyl orientovaných v řadách od východu na západ.

Na horu Tábor Na horu Tábor Na horu Tábor Na horu Tábor

Hájenka Soví - Hájenka leží uvnitř přírodního parku Plziny a je součástí majetku patřící k panství Bechyňského zámku.

Hora Tábor - V nadmořské výšce 504 m.n.m. se nachází bývalé poutní místo husitských srazů hora Tábor, lidově zvaná Burkovák. Na jižním svahu je od podzimu roku 2010 postavená megalitická stavba kamenný kruh Kromlech. Můžete okusit jeho neopakovatelnou atmosféru a pocítit energii krajiny.

Na horu Tábor Na horu Tábor Na horu Tábor Na horu Tábor Na horu Tábor

Kostelík Svaté Rosalie - Kostelík se nachází v údolí mezi obcemi Borovany a Bernartice. Poutní kostelík byl původně malou kapličkou postavenou v roce 1682 u morového hřbitova. Postupně byla kaplička rozšiřována a přestavována. Poslední oprava probíhala v letech 1993 – 1994. Každoročně se u kostelíku koná pouť. V kostelíku se nachází studánka a podle legendy je voda v ní léčivá. Legenda praví, že v roce 1674 v lese přepadli dívku dva vojáci. Dívka se jim bránila a oni jí vsypali do očí písek a dívka oslepla. Poté co si dívka opláchla oči vodou ze studánky, vrátil se jí zrak.

V příloze článku můžete najít podrobný popis cyklotrasy včetně turistické mapy se značenými turistickými cestami i označením zajímavých míst zpracovanou klubem českých turistů.

Máme pro vás připravenou cykloturistickou mapu Mikroregionu Bechyňsko 1:50 000.
Města, obce i zajímavá místa, značené turistické trasy i mnoho dalšího najdeme i na mapách, které vydává Klub českých turistů a to mapy číslo 71 a číslo 76. Tyto mapy vám můžeme zapůjčit.

Přejeme vám hodně zážitků. Těšíme se na vás a na shledanou u nás U Šibalů v Haškovcově Lhotě.

zpracovala Jana Šibalová

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
cyklotrasa 35 km - nová.doc nová cyklotrasa - 35 km 827.4 Kb
Tisk článku