Okolí
Tisk článku

Rozhledna v obci Radětice a přírodní park Plziny

Pozvánka na zajímavé místo v okolí našeho domu a na pěkný pěší výlet v každém ročním období.

Rozhledna hodiny v obci RaděticeNabízím návštěvu zajímavého místa nedaleko obce Radětice stojí dřevěná rozhledna a za zády se jí rozprostírá přírodní park Plziny. Půjdeme cestou, okolo polí, luk i lesů. Mineme mlýn Na Prádle a přejdeme přes řeku Smutnou. Projdete malebnou vesničkou, okolo slunečních hodin přes náves na rozhlednu a u rozhledny si odpočineme. Z vrcholu rozhledny můžeme shlížet dolů na okolní kraj a snít. Výhled z rozhledny bude pro nás za slunného počasí neobyčejným zážitkem.  Jestli se budeme chtít ještě projít zajdeme do lesa do přírodního parku Plziny v létě na borůvky nebo na podzim na houby. Zveme vás na pěší trasu 10 km. Začátek i konec naší cesty je od našeho domu.

Vydejte se s námi na cestu mezi poli, loukami i do mohutných jehličnatých převážně borových lesů, kde vzduch bude vonět.   

Rozhledna - Za obcí Radětice u lesa na okraji přírodního parku Plziny se tyčí rozhledna do výšky 13,2 m.
A jak to vše začalo? V létě roku 2003 vznikl nápad postavit si na vyvýšeném místě za obcí malou rozhlednu nebo spíše pozorovatelnu a na jaře 2004 byly zahájeny vlastní práce. Slavnostní otevření rozhledny se uskutečnilo 23. června 2004. Celkové náklady na výstavbu činily cca 100.000 Kč. Rozhledna má čtvercový půdorys se základnou 4 x 4 m. Celá je ze dřeva, včetně 44 schodů. Má 3 vyhlídková patra a 1 mezipatro. Mezipatro je ve výšce 2,1 m, první patro je ve výšce 5,4 m, druhé patro je ve výšce 7,9 m a třetí patro je ve výšce 10,8 m a je široké 2,4 m. Celková výška rozhledny je 13,2 m. Rozhledna je postavena na západ od obce na kraji lesa a je z ní výhled v rozmezí cca 150° od severovýchodu k jihovýchodu, především na Bechyni a okolní obce a osady. Při jasném počasí lze pozorovat cca 30 obcí a osad, které byly zvýrazněny na celkové výhledové fotografii, která v současné době bohužel již chybí. Tato fotografie byla umístěna v nejvyšším patře. Rozhledna je po celý rok volně přístupná. Pod rozhlednou jsou k posezení lavičky a stůl.

Rozhledna hodiny v obci Radětice Rozhledna hodiny v obci Radětice Rozhledna hodiny v obci Radětice Rozhledna hodiny v obci Radětice

Přírodní park Plziny - Přírodní park je rozsáhlý lesní komplex se Štenberským rybníkem spolu se Štenberským mlýnem, se zemědělskými usedlostmi Koudelka a Hemera a hájovnou Soví o rozloze 10 km2. Přírodní park se nachází mezi obcemi Hvožďany u Bechyně a Radětice. Hranici tvoří Bílinský potok, Štenberský rybník a silnice. Park patří do geomorfologického okrsku Bechyňská pahorkatina. Osou je plochý hřbet severojižního směru, kde svahy pozvolna klesají do údolí Bílinského potoka a ke vzdálenějšímu údolí řeky Smutné. Na severu hřbetu je vrch Jahodinská 489 m.n.m., na jihu vrch Babina 467 m.n.m. a nejnižší bod je údolí malého přítoku řeky Smutné 392 m.n.m. na jihovýchodě parku. Téměř celou plochu parku pokrývají lesy. Místa bez lesů se nacházejí v okolí hájovny Soví a na jihozápadě kolem Šternberského rybníka. V přírodním parku Plziny v blízkosti hájovny Soví můžete najít skupinu slovanských mohyl orientovaných v řadách od východu na západ a v nedalekém okolí vede i archeologická naučná stezka.

Rozhledna v obci Radětice a přírodní park Plziny Rozhledna v obci Radětice a přírodní park Plziny Rozhledna v obci Radětice a přírodní park Plziny Rozhledna v obci Radětice a přírodní park Plziny Rozhledna v obci Radětice a přírodní park Plziny

Z našeho pronájmu je rozhledna ve vzdálenosti 6 km a pěšky je přístupná v každém ročním období příjemnou procházkou romantickou přírodu. K hájence Soví je to 2 km od rozhledny lesní cestou přírodním parkem Plziny.

Máme pro vás připravenou cykloturistickou mapu Mikroregionu Bechyňsko 1:50 000.
Města, obce i zajímavá místa, značené turistické trasy i mnoho dalšího najdeme i na mapách, které vydává Klub českých turistů a to mapy číslo 71 a číslo 76.Tyto mapy vám můžeme zapůjčit.

Přejeme vám hodně zážitků. Těšíme se na vás a na shledanou u nás U Šibalů.

zpracovala Jana Šibalová

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
plziny-a-rozhledna.jpg 1961.4 Kb
Tisk článku