Tipy na pěší výlety
Tisk článku

Lesem na Dubový vrch

Vezmeme vás na výlet na Dubový vrch a také údolím řeky Lužnice. Pozvánka na pěší trasu 15 km s popisem zajímavých míst vedenou nedaleko našeho domu.

Lesem na Dubový vrch - dobové listí osvícené sluncemMůžete se podvolit tichu lesa, podmanivé vodě v řece Lužnici a zvolnit svoje tempo. Užívat si krásu přírody, kterou máte na dosah.  Naše pozvánka na procházku do polí, do lesů i do údolí řek, nabízíme vám další z krásných koutů k poznání, které můžete mít na dosah našeho pronájmu U Šibalů v obci Haškovcova Lhota.

Na pěší trasu se vydáme z bechyňského náměstí od rozcestníku turistického značení Táborskou ulicí do městské části Bechyně zvané Větrov. Odtud se dolů dostaneme k řece Smutná, přejdeme lávku a podél Obůrky cestou necestou i silnicí do obce Hvožďany. Za obcí se vydáme polní cestou a lesem na Dubový vrch a sejdeme lesem do osady Rosín a k řece Lužnici. Údolím řeky Lužnice se proti proudu vrátíme zpátky do Bechyně.

Zajímavosti na trase

Větrov – Na skalnatém zalesněném ostrohu nad řekou Smutná vás překvapí osada Větrov, místní část Bechyně. Uvidíte její malé domky spolu s úzkou cestou ohraničenou srázem, který vede do údolí k řece Smutná.

Hvožďany – Obec leží jihozápadně od Bechyně v mírné kotlině, která se sklání k dolnímu toku řeky Lužnice. Hvožďanské lesy i pole ve vás zanechají klidný dojem.

Dubový vrch – V nadmořské výšce 476 m.n.m. se nachází jeden z nejvyšších bodů obce. Pokud se vám naskytne mezi stromy výhled po krajině můžete na jihu vidět pohoří Šumavy spolu s horou Boubín. Na severu vám může otevřít široký pohled po krajině.

Rosín – V osadě bývalo několik stavení a dnes k nim přibylo několik staveb pro rekreaci.

Kaplička sv. Vojtěcha - Kaplička sv. Vojtěcha se nachází na pravém břehu řeky Lužnice u jezu pod obcí Hvožďany a dojdeme k ní po červené turistické stezce z Bechyně. Kaplička je čtyřboká zděná stavba, v přední Lesem na Dubový vrch - kaplička svatého Vojtěcha na břehu Lužnicečásti je vchod zakončený obloukem a střechu tvoří tašková krytina tzv. Bechyňské háky. Nad obloukem  je nápis „Svatý Vojtěchu, oroduj za nás“. V roce 2013 byla opravená, do kapličky sochu světce vytvořil akademický sochař Miroslav Oliva z keramické školy a berlou ji doplnil umělecký kovář Roman Šimon. Dne 22.4.2013 v předvečer svátku Vojtěcha, bylo setkání u kapličky, během kterého bechyňský farář požehnal soše i kapličce. Svatý Vojtěch z kapličky ochraňuje řeku Lužnici, okolní krajinu i všechny pocestné.

Lužnice – Údolí řeky Lužnice vás přivítá pod osadou Rosín, kde voda bude tiše plynout proti vám. Dojdete k jezu a naproti vás pozdraví Červený mlýn, dostanete se k visuté lávce i do Židovy strouhy a okolo Obůrky, krásným úbočím mezi skalami a ustupujícími stráněmi si zvolna užijete nejkrásnější část procházky.

Zářečí – Městská část Bechyně Zářečí se rozprostírá na obou březích řeky Lužnice a ústí zde řeka Smutná. Najdete tu úhledné domky, keramické dílny, hospůdky a mnoho dalších milých překvapení.

Lesem na Dubový vrch - rozcestník turistických značek na kmeni stromu Lesem na Dubový vrch - pohled na řeku Lužnici a údolí Lesem na Dubový vrch - skalní břehy řeky Lužnice u Židovy strouhy Lesem na Dubový vrch -pohled na řeku Lužnici od Židovy strouhy

V příloze článku můžete najít podrobný popis trasy pro pěší včetně turistické mapy se značenými turistickými cestami i označením zajímavých míst zpracovanou klubem českých turistů.

Máme pro vás připravenou cykloturistickou mapu Mikroregionu Bechyňsko 1:50 000.
Města, obce i zajímavá místa, značené turistické trasy i mnoho dalšího najdeme i na mapách, které vydává Klub českých turistů a to mapy číslo 71 a číslo 76. Tyto mapy vám můžeme zapůjčit.

Přejeme vám hodně zážitků. Těšíme se na vás a na shledanou u nás U Šibalů.

zpracovala Jana Šibalová

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
bechyňská osma dubový vrch 15km.pdf Lesem na Dubový vrch 1283.3 Kb
Tisk článku